Kunsthall Oslo, med Einar Granum, Kritikerlaget og Agenda X, har gleden av å presentere årets gratis Sommerskole for ungdom mellom 15-26!
Delta på verksteder med profesjonelle kunstnere i Einar Granums lokaler på Vulkan. Gjennom verksteder i silketrykk, tegning, monoprint, kritikk, tekstil skulptur og art direction/foto blir sommerskolen en møteplass for profesjonelle kunstnere og unge som har lyst til å uttrykke seg kreativt. Vi tilbud kunstmaterialer, te og kaffe og enkel lunsj.
Program for uken (NB! verkstedene overlapper):
Mandag 22-tirsdag 23 Monoprint med Jørgen Lie
Mandag 22-tirsdag 23 Art direction med Sara Abraham
Tirsdag 23-onsdag 24 Silketrykkverksted med Joakim Thorendahl
Onsdag 24-torsdag 25 Kunstkritikk med Nina Strand
Onsdag 24 – fredag 26 Figurativ tegning med Martin Hvattum
Torsdag 25 – fredag 26 Tekstil/skulptur workshop med Sampson Addae
Klikk for påmelding
mandag – tirsdag kl 11-16
Monoprint – en grafisk trykkemetode som skaper et «one of a kind» trykk – med Jørgen Herleiksplass Lie
Vi jobber med monotypi: én plate, ett avtrykk – bildet oppstår i selve overføringen. Du jobber direkte i trykkfargen på platen, og små endringer kan gi store utslag i resultatet. Prosessen er rask og fysisk, og du får se hva som skjer med én gang. Workshopen handler om å balansere kontroll og overraskelse – og om å oppleve hva som skjer i det øyeblikket trykket løftes.
mandag – tirsdag kl 11-16
Art direction med Sara Abraham: foto og visuell historiefortelling
Workshop for unge som ønsker å utforske hvordan ideer blir til og hvordan de kan utvikles til visuelle uttrykk. Gjennom samtaler, refleksjon, kreative metoder og innføring i art direction, fotografi og visuell kommunikasjon, undersøker vi hvordan personlige erfaringer, interesser og perspektiver kan brukes som utgangspunkt for å skape noe eget. Deltakerne vil arbeide med idéutvikling, research og historiefortelling før de utvikler sitt eget prosjekt i form av en zine, en reklamekampanje eller en fotoserie. Workshoppen passer både for deg som er nysgjerrig på kreative fag og for deg som ønsker å styrke ditt eget kreative uttrykk.
tirsdag – onsdag kl 11-16
Silketrykkverksted med Joakim Thorendahl
Lag dine egne motiver og trykk på plakater eller klær! Silketrykk er en analog trykkemetode som jobber med kjemikaler og farge om hverandre som trykkes gjennom en duk. Her er det mulighet til å komme med ferdige motiver fra før av, eller lage noe underveis. Ta gjerne med klær du ønsker å trykke på!
onsdag – torsdag kl 11-16
Kunstkritikk med Nina Strand
Afterimage, tidligere kjent som Sinnbilde, er en serie som utforsker hvorfor enkelte bilder fester seg i vår hukommelse, og hvordan de fortsetter å leve i oss på tross av bildehavet vi er omgitt av. Spalten har vært en del av Objektiv Press siden vi ga ut et tidsskrift, den var med i den aller første utgaven og er nå flyttet over til nettjournalen.
Den kombinerer fotografier og tekst i en tett dialog og reflekterer på sitt vis over fotografiets plass i samtidskunsten.
Til serien ber vi ulike mennesker om å skrive om ett enkelt bilde som har satt seg fast i tankene deres. Det kan være alt fra et tilfeldig portrett i en avis, en reklameplakat, et familiebilde eller en kort videosnutt fra sosiale medier. Akkurat som den sangen man helt plutselig nynner på, den sangen man får på hjernen, kan bilder også feste seg. Serien har flere formål: å undersøke bildets rolle i en visuell samtid og bidra til en kritisk refleksjon rundt kamerabasert kunst og fotografiets plass i samtidskunsten.
Kurset er støttet av Fritt Ord og Kulturrådet. Tusen takk!
onsdag – fredag kl 11-16
Figurativ tegning av en live modell. Fang figuren i kull, pastell og collage med Martin Hvattum
Med utgangspunkt i modellen lærer du om å se og beskrive figuren i rommet. Vi jobber med kull for å fange rytmen, volum og perspektiv. Så fanger vi lyset i pastell og ser om vi kan finne frem til spennende fargespill. Før vi siste dagen leker med materialer og form ved hjelp av collage og tusj.
torsdag – fredag kl 11-16
Tekstil/skulptur workshop med Sampson Addae
Gjennom resirkulering lager vi skulpturer av brukte tekstiler. Sammen med kunstneren Sampson Addae undersøker vi hvordan glemte plagg kan gjenskapes og bringes til live som «romvesener». Tekstilene bærer spor fra tidligere liv og historier, og blir utgangspunktet for kreativ utforskning, noe som resulterer i nye former, karakterer og uttrykk i både store og små skulpturer.
